Poparzenia liści hortensji

Choroby infekcyjne hortensji

Czasem może dochodzić też do poparzenia liści hortensji. W takim przypadku przy gorącej i słonecznej pogodzie liście położone bardziej na zewnątrz żółkną lub brązowieją w swoich środkowych partiach, niektóre z nich mogą opadać. Dzieje się tak gdyż hortensje są roślinami cieniolubnymi, ich liście są bardzo wrażliwe na nadmiar słońca, dlatego też na bardzo słonecznych stanowiskach mogą zostać uszkodzone, sprzyja temu również zbyt sucha gleba. Aby nie dopuścić do poparzenia liści należy zapewnić roślinie więcej cienia i regularnie podlewać,ściólkować korą sosnową.

częste opady deszczu i duże zacienienie krzewów. Objawem jest zamieranie wierzchołków pędów lub pojedynczych liści. Najmłodsze liście czernieją, a zgnilizna rozszerza się na łodygę. Na starszych liściach brązowieją i czernieją głównie ich wierzchołki. Może dochodzić też do brązowienia pojedynczych kwiatów, a na ich powierzchni obserwuje się szary nalot grzybni i zarodników. Porażone części roślin trzeba na bieżąco wycinać i najlepiej spalić. Do oprysków można wykorzystać dostępne na rynku fungicydy do zwalczania szarej pleśni, np. Topsin M 500 SC.

Szkodniki hortensji

Poza chorobami, hortensje mogą też cierpieć z powodu ataku szkodników. Trzeba jednak przyznać, że szkodniki nie powodują dużych zniszczeń, a na hortensjach pojawiają się właściwie jedynie dwa szkodniki – mszyce oraz przędziorki.

Mszyce można zaobserwować głównie na wierzchołkach pędów hortensji i spodniej stronie liści, gdzie tworzą one duże skupiska bezskrzydłych owadów o barwie ciemnozielonej do czarnej. Mszyce wysysając soki z rośliny ograniczają jej wzrost i powodują deformację liści oraz kwiatostanów. Wydzielają też lepką rosę miodową, sprzyjającą powstawaniu czarnego nalotu grzybów sadzakowych. Po zauważeniu mszyc należy przeprowadzić oprysk preparatem mszycobójczym, np. Pirimor 500 WGProvado Plus AElub Agricolle Spray. Dwa ostatnie są to gotowe do użycia spraje, wygodne w zastosowaniu amatorskim.

Drugim szkodnikiem pojawiającym się na hortensji jest przędziorek chmielowiec. Jest to roztocz, żerujący na spodniej stronie liści hortensji od maja do połowy sierpnia. Wysysając soki z liści powoduje powstawanie na ich powierzchni żółtych, mozaikowatych przebarwień. Początkowo pojawiają się one wzdłuż nerwów liści, a potem mogą obejmować całą ich powierzchnię. Mocno porażone liście żółkną, brązowieją ich końcówki, ostatecznie więdną i opadają. Aby zwalczyć przędziorki należy zastosować jeden z preparatów przędziorkobójczych, np. Karate Zeon 050 CS.