Czysty ogród Zawiercie

Ciepłe, słoneczne dni sprzyjają rozwojowi chwastów na naszych rabatach, grządkach czy trawnikach. Istotnym zabiegiem wykonywanym w maju a szczególnie w czasie intensywnego wzrostu roślin jest odchwaszczanie. Zabieg ten trzeba wykonywać regularnie, najlepiej wtedy, gdy podłoże jest lekko wilgotne, a „nieproszeni goście” mają nie więcej niż kilka centymetrów wysokości. Na trawniki polecanym produktem jest Substral Mniszek, ‘inteligentny’ preparat rozróżniający trawę od chwastów. Niszczy tylko rośliny dwuliścienne.

Preparaty Roundup skutecznie poradzą sobie z chwastami np. na rabatach. Godnym polecenia jest nowy ROUNDUP HERBI BLOK – ZWALCZA CHWASTY I TWORZY BARIERĘ . Roundup Herbi Blok nie tylko zwalcza całą gamę chwastów jedno i dwuliściennych, w tym gatunki wieloletnie – tworzy 3-miesięczną barierę zapobiegającą pojawianiu się nowych chwastów. Jedno zastosowanie a niszczy większość chwastów występujących wokół domów i w ogrodach przydomowych.

Zabiegiem przynoszącym dobre rezultaty jest przekopywanie zachwaszczonego podłoża szeroko zębnymi widłami, co umożliwia wybieranie wykopanych chwastów razem z korzeniami.Nasze krzewy np. bukszpany są narażone na atak ze strony pluskwiaka o nazwie miodówka bukszpanowa. Zarówno larwy jak i dorosłe postaci tego pasożyta żywią się sokami zawartymi w liściach bukszpanu, co powoduje zwijanie się liścia. Podczas pasożytowania Miodówka wytwarza wosk, który swoją postacią przypomina śnieżnobiałe skręcone nici oraz rosę miodową.
Zabieg oprysku w celu zwalczenia tego szkodnika wykonujemy z początkiem maja. Zainfekowane krzewy spryskujemy roztworem wykonanym na bazie preparatów np.: Polysect 005SL – 10ml na 1l wody lub Mospilan 20SP. Należy pamiętać, że w ograniczaniu liczby zarażonych pędów ważne jest ich wycinanie. Usunięte pędy koniecznie wypalamy.Co roku kupujemy co najmniej milion sztuk Thuji. Jest to roślina numer jeden w polskich ogrodach. Sadzimy je pojedynczo lub w szpalerach wzdłuż ogrodzenia. Kiedy rośliny podrosną, stają się naturalnym żywopłotem, który odgradza nas od sąsiadów lub drogi.

Thuja to roślina o stosunkowo małych wymaganiach. W czasie zakupu należy wybierać „ grube” egzemplarze (szczególnie u dołu) z wieloma przewodnikami. Najlepiej o wysokości co najmniej 1,5 m., co gwarantuje łatwiejsze przyjęcie się roślin i zdrowszy rozwój. Pamiętajmy, aby wykopać dużo większy dołek od bryły korzeniowej (np. 50 cm średnicy i 30 cm głębokości) i zastosować luźne podłoże, aby korzenie nie „stały” w wodzie.

W celu lepszego rozkrzewiania należy Thuję regularnie nawozić i podcinać, przy czym, najlepiej to zrobić jeszcze przed sezonem wegetacyjnym. Można obcinać nawet do 1/3 nowych odrostów. Nawozić najlepiej nawozami długo działającymi, aby zapewnić składniki pokarmowe przez cały sezon, a z drugiej strony przenawozić na początku, czego ta roślina nie lubi.

Krótki system korzeniowy wymaga też ściółkowania korą, która utrzyma wilgoć. Jednak pomimo zastosowaniu się do powyższych wskazówek nasze Thuje mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe, wskutek czego nastąpi zamieranie łusek i całych pędów. Do tej pory nie było na rynku preparatu, który byłby skutecznym lekarstwem w tej sytuacji. Jedynym ratunkiem było wycinanie brązowych pędów, które były nośnikiem bakterii i zarodników chorób. Od nowego sezonu pojawi się Saprol Thuja profesjonalny preparat, który ograniczy brązowienie Thuji spowodowane zamieraniem łusek i pędów.

Saprol Thuja to:

  • pierwszy produkt na rynku do ochrony Thuji
  • większa skuteczność mniej oprysków
  • zwalcza i chroni przez 21 dni

Po jego zastosowaniu również należy wyciąć brązowe gałązki, które już nie odrosną, ale reszta rośliny będzie chroniona przez kilka tygodni. Jest to nowoczesny preparat, który wchodzi w głąb rośliny i krąży wraz z jej sokami przez okres co najmniej 3 tygodni.

Tego typu produkty są dużo bardziej skuteczne niż zwykłe preparaty, które działają tylko miejscowo przez 1-2 dni i są narażone na szybkie zmycie przez deszcz.
Nowatorskość Saprolu polega też na tym, że chroni roślinę również z nowymi odrostami. Jak zwykle dużo bardziej wydajne są zastosowania profilaktyczne szczególnie w przypadku nowych nasadzeń. Wydaje się, że ten systemiczny preparat jest stworzony do tego typu zastosowań, tzn. do zapewnienia długotrwałej ochrony w przypadku kiedy roślina przesadzona w nowe otoczenie jest najbardziej osłabiona i podatna na choroby.